Alicja Rubczak

tylko teatr, nie tylko dla dzieci

o mnie 09/12/2008

Alicja, już od kilku lat Morawska-Rubczak – oglądam spektakle, działam i piszę. Mam superfajnego męża. Skończyłam kulturoznawstwo i polonistykę na UAM, w międzyczasie zahaczyłam też o specjalizację teatrologiczną na UMK – bardzo miły kierunek! Wystartowałam też ze studiami doktoranckimi i doktorat oczywiście piszę o teatrze dla dzieci! Od września do czerwca 2011 roku realizowałam stypendium na Uniwersytecie w Kopenhadze. A w sezonie 2012/2013 rozpoczęłam swoją pierwszą tak bliską przygodę zawodową z teatrem instytucjonalnym – jestem pedagogiem teatru i kierownikiem literackim w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Staram się być na bieżąco z polskim i europejskim teatrem dla dzieci, dlatego namiętnie jeżdżę po festiwalach, w minionych sezonach udało mi się być kilkukrotnie m.in. we Włoszech, Japonii, Rosji, Rumunii, Czechach, Szwecji, Danii, na Słowacji oraz w wielu wielu polskich miastach, które przyciągnęły mnie teatralnie.
Współpracowałam lub współpracuję z Instytutem Teatralnym w Warszawie, Centrum Sztuki Dziecka, Art Stations Foundation, Fundacją Nuova, Instytutem Adama Mickiewicza oraz tzw. „branżowymi” czasopismami – publikowałam w „Teatrze Lalek”, „Didaskaliach”, „Scenie”, „Teatrze”, „Dialogu”, „Pro Arte” oraz pisałam teksty, zwłaszcza o teatrze dla dzieci w ramach Nowej Siły Krytycznej. Jestem członkiem International Theatre for Young Audiences Research Network i moją wielką pasją oraz marzeniem jest wypromowanie polskiego teatru dla dzieci dzieci na świecie. Po prostu wiem, że jesteśmy w tej dziedzinie świetni i jest się czym chwalić! Dlatego współpracuję również z Polskim Ośrodkiem ASSITEJ współtworząc program i koncepcję 18. Światowego Kongresu ASSITEJ, który odbędzie się w 2014 roku w Warszawie

Wszędzie staram się wciskać jak najwięcej wtrętów poświęconych sztuce dla dzieci i  – co jest moją drugą wielką pasją – skrobnąć coś czasem na temat teatru lalek. Swego czasu miałam zebrower, którym pędziłam po Poznaniu, potem Czerwoną Strzałę podbijającą ulice Kopenhagi, a teraz chadzam na pieszo po Opolu i wcale nie nie lubię kotów. Mam dużo kolorów – na sobie i w sobie.

Więcej, poważniej i bardziej zawodowo na mój temat znajdziesz tutaj.

zebra

Reklamy
 

8 Responses to “o mnie”

 1. Mateusz Says:

  Fantastyczny blog i pomysł – zrobiłem RSS’a i mam nadzieje, że już z dzieciakami nie przegapię nic fajnego :)

 2. Piotr Stec Says:

  Witam serdecznie
  Nazywam się Piotr Stec, jestem organizatorem bądź współorganizatorem dwóch międzynarodowych festiwali – ANIMO Kwidzyn 13-17.10.2009 oraz Lalka też człowiek/Warszawa 15-25.10.2009.
  Chciałbym móc podesłać Pani na mail’a kilka info o tychże festiwalach-warszawski jest festiwalem teatrów lalek dla dorosłych a trzonem festiwalu ANIMO jest również teatr lalek.
  Chciałbym przesłać Pani info wraz z załącznikami. Proszę o kontakt
  Piotr Stec
  stecpiotr.sl@gmail.com
  +48 666 812 944
  P.S. Pan Dominik Skrzypkowski polecił mi kontakt z Panią.

 3. Joanna Pawelczak Says:

  Dzien dobry!

  Jestem nauczycielka angieslkiego i obecnie przebywam w Madrycie w ramach programu Asystentura Comeniusa, gdzie ucze w zespole szkol srednich (gimnazjum i liceum).
  Program Comenius oprocz wymiany asystentow oferuje takze wspolne przedsiewziecia szkol z UE. Szkola w ktorej pracuje uczestniczy w projekcie „Mity, legendy i basnie”. Chcialabym z moimi uczniami zainscenizowac Janosika po angielsku, ale poszukuje inspiracji do napisania scenariusza. Wiem z innej strony, ze uczestniczyla Pani w przedstawieniu Janosika, prosze bardzo o kontakt.
  Joanna Pawelczak

 4. autonomia Says:

  Bardzo ciekawy blog :)

 5. Marina Lukas Says:

  Witam Pani Alicjo!
  Nazywam sie Marina Lukas, jestem prezesem Stowarzyszenia polonijnego w Jekaterynburgu (Rosja). Zwracam sie do Pani na prosbe administracji Jekaterynburgskiej Filharmonii Dzieciecej. Bardzo chcieliby w czerwcu zaprosic Pania do Jekaterynburga na Festiwal projektow dla dzieci od 1,5 do 3 lat. Jesli to Pani interesuje bardzo prosze o bezposredni kontakt.
  Serdecznie pozdrawiam

 6. Marina Lukas Says:

  Szanowna Pani Alicjo! Dziekujemy za odpowiedz. Zyczymy zdrowia! Serdecznie pozdrawiamy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s